Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

75. rocznicę Marszu Śmierci upamiętniono także w Żukowie

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
UG Żukowo/Wojciech Kruk
Na przełomie stycznia i lutego 1945 roku miał miejsce tzw. Marsz Śmierci, w którym hitlerowcy w tragicznych warunkach prowadzili więźniów obozu koncentracyjnego KL Stutthof aż do Lęborka. Z racji, iż trasa marszu przebiegała także prze Żukowo, co roku w gminie zapalane są znicze na grobach ofiar.

W niedzielę 2 lutego, z racji 75. rocznicy Marszu Śmierci w Pomieczynie zorganizowano uroczyste obchody, jednak nie tylko tam mieszkańcy i samorządowcy wspomnieli te tragiczne wydarzenia. Co roku gmina Żukowo także włącza się w rocznicę marszu, zapalając znicze na grobach więźniów. W tym roku Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa, wraz ze swoim zastępcą Tomaszem Szymkowiakiem odwiedzili miejsca wiecznego spoczynku więźniów w Żukowie i Niestępowie.

Łącznie na trasę tragicznego Marszu Śmierci 25 stycznia 1945 roku wyszło ponad 11 tysięcy osób. Kolumny więźniów przebywały codziennie ponad 20 km, brnąc w głębokim śniegu, przy temperaturze -20 °C. Nawet ci więźniowie, którzy wyszli z obozu w stosunkowo dobrej kondycji fizycznej, nie byli w stanie sprostać trudom marszu. Trasa marszu przebiegała od Stutthofu w kierunku zachodnim przez miejscowości: Mikoszewo (przeprawa na Wiśle), Świbno, Cedry Małe, Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, Kolbudy, Łapino, Niestępowo, Żukowo, Przodkowo i Pomieczyno.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zukowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto