MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ekofarma Kaszubska - gospodarstwa w Wyczechowie i Małkowie świętują 30. urodziny

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
30. urodziny świętuje Ekofarma Kaszubska w Małkowie i w Wyczechowie.
30. urodziny świętuje Ekofarma Kaszubska w Małkowie i w Wyczechowie. Nadesłane
Duńska fundacja Ekofarm, prowadząca w województwie pomorskim swoje gospodarstwo ekologiczne, świętuje w tym roku 30-lecie działalności w Polsce. Fundacja od ponad 30 lat jest zaangażowana w ekologiczne rolnictwo na Kaszubach (produkcja mleka i mięsa) - w gospodarstwach w Wyczechowie (ok. 250 ha) położonych w gminie Somonino oraz w Małkowie (ok. 69 ha) leżących w gminie Żukowo, jako "Ekofarma Kaszubska".

Mieszkańcom powiatu kartuskiego Ekofarma w Wyczechowie kojarzy się również z niezwykłej gościnności. Zarządzający placówką od lat użyczają swojego terenu na imprezy gminy Somonino kierowane do wszystkich mieszkańców. Wystarczy wspomnieć Dożynki Gminne w 2017 roku czy ostatnie sobótki organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie we współpracy i na terenie Ekofarmy w Wyczechowie.

30 lat Ekofarm w Polsce - na Kaszubach

Duńska fundacja Ekofarm, prowadząca w województwie pomorskim swoje gospodarstwo ekologiczne, świętuje w tym roku 30-lecie działalności w Polsce. Z tej okazji fundacja podsumowuje lata strategicznych działań wspierających zrównoważony rozwój terenów podmiejskich, łącząc nowoczesne potrzeby mieszkaniowe i energetyczne ze szczególnym uwzględnieniem terenów i społeczności lokalnych.

Fundacja od ponad 30 lat jest zaangażowana w ekologiczne rolnictwo na Kaszubach - produkcja mleka i mięsa, w gospodarstwach w Wyczechowie położonych w gminie Somonino oraz w Małkowie w gminie Żukowo. Przez lata fundacja zrealizowała wiele projektów edukacyjnych, demonstracyjnych i badawczych, stając się wzorem dla wielu rolników w Polsce.

- Zrównoważony rozwój to drogowskaz wszystkich działań Solhverfonden, fundatora Ekofarmy - mówi Knud Foldschack, prezes Ekofarm. - Postęp w oparciu o zrównoważony rozwój, to przede wszystkim tradycja i odpowiedzialność za przyszłe pokolenia, troska o środowisko naturalne, ekonomia i bezpieczeństwo, a także dążenie do zdrowszego i bardziej satysfakcjonującego stylu życia, opartego na lokalnej społeczności.

30 lat doświadczenia w zrównoważonym rolnictwie

Początkowo, jednym z najważniejszych celów fundacji było przeniesienie duńskich doświadczeń w rolnictwie ekologicznym na grunt polski i wspieranie obszarów wiejskich poprzez zachowanie miejsc pracy dla pracujących w byłych państwowych gospodarstwach rolnych.

Od 1992 roku Ekofarma Kaszubska jest pionierem w Polsce w dziedzinie rolnictwa ekologicznego. Tworzyła miejsca pracy na Kaszubach i konsekwentnie realizuje na swoim terenie projekty w takich obszarach jak rolnictwo bez stosowania nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony, a obecnie również z zakresu energii odnawialnej oraz budownictwa w technologii przyjaznej dla mieszkańców i środowiska.

- Z zadowoleniem mogę patrzeć na to, co udało nam się osiągnąć. Pomimo wielu wyzwań z jakimi musieliśmy się zmierzyć na przestrzeni tych lat, stworzyliśmy solidne podwaliny do dalszych działań fundacji - podkreśla Stanisław Szyca, dyrektor Ekofarm w Wyczechowie i Małkowie.

Zrównoważony rozwój wykracza poza granice pól i hodowli

W obliczu rosnących potrzeb mieszkaniowych i energetycznych, zrównoważony rozwój staje się wyzwaniem nie tylko dla rolnictwa, ale i dla terenów podmiejskich. Wymaga to podejścia, które łączy ochronę zasobów naturalnych z efektywnym wykorzystaniem przestrzeni.

- Stawiamy czoła tej sytuacji już od ponad 20 lat w Danii, a teraz także i w Polsce - kontynuuje Knud Foldschack. - Naszym celem jest promowanie rozwiązań, które łączą komfort życia mieszkańców z szacunkiem dla środowiska naturalnego i współpracy z lokalnymi samorządami - dodaje Stanisław Szyca.

Aspekt ekonomiczny równie ważny

- Pamiętać warto o aspekcie ekonomicznym, czyli przede wszystkim wzroście wartości właściwie przekształcanych terenów, czego beneficjentami są także obecni mieszkańcy. Myśląc o zrównoważonym rozwoju terenów podmiejskich, planowane działki pod budownictwo jednorodzinne nie powinny być zbyt małe, powinny mieć zaplanowane innowacyjne i energooszczędne źródła energii i nie cierpieć na deficyt dostępu do dobrej drogi dojazdowej - dodaje Joanna Iwanowska-Nielsen, członek zarządu spółki Zrównoważone Małkowo, współpracującej z Ekofarm przy tworzeniu nowoczesnego planu miejscowego dla części Małkowa. - Jest pewne, że pojęcie "tereny podmiejskie", zmienia swoje stricte rolnicze znaczenie z roku na rok, między innymi poprzez sprawnie poprawiającą się infrastrukturę dojazdową. Przykładem jest powstająca obwodnica, która skróci dojazd do Trójmiasta o połowę już od 2025 roku.

Ekofarm w trzeciej dekadzie XXI wieku stawia przede wszystkim na:

  • ekologiczne budownictwo – tworzenie harmonijnych i starannie zaplanowanych rozwiązań w przestrzeni publicznej, z wykorzystaniem energooszczędnych technologii, które zapewniają oszczędny i satysfakcjonujący styl życia
  • odnawialne źródła energii w skali gospodarstwa domowego - instalacja paneli słonecznych, pomp ciepła i innych rozwiązań zapewniających niezależność energetyczną, a w średnim terminie wyraźną oszczędność
  • wspieranie lokalnego rolnictwa i produkcję żywności poprzez dzielenie się doświadczeniem i praktyką
  • ochronę bioróżnorodności, a w tym tworzenie nowych przestrzeni rekreacyjnych dla mieszkańców gmin
  • współpracę z lokalnymi samorządami Żukowa i Somonina, w tym poprawę sieci dróg, ciągów pieszych i sieci ścieżek rowerowych
  • współpracę przy tworzeniu odnawialnych źródeł energii, w tym energii wiatrowej na terenach Ekofarm w Wyczechowie.

Zdrowe produkty

- Zdrowe mleko, które państwu oferujemy, uzyskujemy poprzez zastosowanie nowoczesnych środków produkcji, nie czyniąc przy tym szkód i nie ingerując w środowisko. Nie stosujemy nawozów sztucznych ani pestycydów - mówi Stanisław Szyca. - Oba gospodarstwa, zarówno w Małkowie, jak i w Wyczechowie, są w pełni przystosowane do uprawy ekologicznej i spełniają zarówno polskie, jak i międzynarodowe wymagania stawiane produkcji żywności ekologicznej.

TU więcej na temat Ekofarmy Kaszubskiej

Z okazji 30. urodzin wypada tylko złożyć życzenia dalszego rozwoju i rozkwitu firmy oraz współpracy z gminnymi ośrodkami kultury, z czego również korzystają mieszkańcy nie tylko gmin Somonino i Żukowo, ale całego powiatu oraz turyści, których na sobótkach gminy Somonino w Wyczechowie, było mnóstwo.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekofarma Kaszubska - gospodarstwa w Wyczechowie i Małkowie świętują 30. urodziny - Kartuzy Nasze Miasto

Wróć na zukowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto