Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa 2018. Rośnie liczba zachorowań w województwie pomorskim. Eksperci ostrzegają także przez odrą

Ewa Andruszkiewicz
Archiwum
Z powodu powikłań po grypie w Polsce odnotowano już siedem zgonów. Chorych przybywa także na Pomorzu. Ale to nie wszystko. Eksperci alarmują, że problem znów zaczyna stanowić - zapomniana przez lata - odra.

Nasi Czytelnicy alarmują, że coraz trudniej dostać się do lekarza pierwszego kontaktu w przychodniach. Kłopoty bywają nawet w placówkach niepublicznych. - W jednej z przychodni usłyszałam, że... lekarze interniści też są chorzy i mam czekać na wizytę pięć dni - mówi pani Irena z Siedlec.

Zobacz koniecznie:

Od początku września 2017 roku do połowy lutego br. pomorski sanepid zanotował blisko 530 tys. ostrych infekcji układu oddechowego, w tym przypadki podejrzeń i/lub rozpoznań grypy i zachorowań grypopodobnych. Ponad 1600 osób wymagało w tym czasie leczenia szpitalnego.

Sytuacja nie poprawiła się w tym miesiącu, a wręcz przeciwnie...
- Od 16 do 22 lutego br. zarejestrowano 30 577 ostrych infekcji układu oddechowego. Średnia dzienna zapadalność na ww. choroby w województwie pomorskim w ostatnim tygodniu wyniosła 188 przypadków na 100 000 ludności, co stanowi wzrost w stosunku do poprzedzającego okresu sprawozdawczego - podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Z powodu grypy trzy osoby zmarły w Krakowie, trzy na Śląsku i jedna w województwie kujawsko-pomorskim. Lekarze ostrzegają: grypy nie można lekceważyć, a jej tzw. przechodzenie może mieć fatalne skutki, czyli groźne powikłania, jak zapalenie mięśnia sercowego. Jedyną skuteczną metodą na tę chorobę jest po prostu zwolnienie lekarskie i kuracja w domu, a nie w pracy. Podobnie, zresztą, jest z zapaleniem oskrzeli.

Ale to nie wszystko. Eksperci alarmują, że problem znów zaczyna stanowić - zapomniana przez lata - odra. W 2017 roku na terenie Europy doszło do ponad 21 tys. przypadków zachorowań, w tym do 35 zgonów. - W 2017 roku zanotowano w Polsce 57 przypadków zachorowań na odrę, w tym dwa w województwie pomorskim - podają przedstawiciele pomorskiego sanepidu. - Mimo że w Europie liczba zachorowań na odrę jest relatywnie niska, to w 2017 roku wzrosła prawie czterokrotnie w stosunku do 2016 roku - dodają.

Odra jest zakaźną chorobą wirusową. Objawy pojawiają się w ciągu 10 do 12 dni od zakażenia i przypominają przeziębienie. W miarę rozwoju choroby temperatura rośnie i może dochodzić do 41 stopni, a na ciele pojawia się czerwona wysypka.

- W 2016 roku na świecie zarejestrowano 89 780 zgonów z powodu odry. Niską zachorowalność w Polsce zawdzięczamy powszechnym szczepieniom przeciwko odrze, śwince i różyczce. Przed wprowadzeniem szczepień w 1975 roku liczba zachorowań w Polsce często przekraczała 100 tysięcy rocznie - mówi Anna Obuchowska, zastępca pomorskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Jak wynika z najnowszych danych, liczba dzieci zaszczepionych w Polsce przeciwko odrze przekracza co roku 95 procent. - Ryzyko epidemii odry na Pomorzu jest znikome. Osoby szczepione chorują wyjątkowo rzadko. Wzrost zachorowań możliwy jest głównie wśród osób nieuodpornionych, zwłaszcza w środowiskach imigrantów przybyłych z krajów o niskim stopniu szczepień przeciwko odrze - tłumaczy Obuchowska.

Czytaj też:

Grypa - jakie są objawy?

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusy. Atakuje nagle. Towarzyszy jej gorączka, często wyższa niż 39 stopni. Bolą nas mięśnie, stawy oraz głowa. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występuje katar.

Typowe objawy to niewielki katar, suchy kaszel i ból gardła, ale najbardziej dokuczliwa jest wysoka gorączka i ogólne osłabienie z bólami stawów i mięśni. Objawy występują nagle i nasilają się w ciągu paru godzin.

Wiele osób myli tę chorobę z przeziębieniem. Wątpliwości pozwoli rozwiać tzw. szybki test przyłóżkowy, który można wykonać w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim. Dzięki badaniu wymazu z nosa lekarz może odróżnić infekcję wirusem grypy od innych zakażeń wirusowych lub bakteryjnych.

- Należy też pamiętać, że grypę można przebyć bezobjawowo lub z niewielkimi objawami - tłumaczą eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Sezon na grypę. Co należy wiedzieć na jej temat?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto