Wybierz region

Wybierz miasto

  Noc Muzeów Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

  Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  Żukowo, ul. 1-go Maja/4, +48 58 681 82 42

  19:00 - 23:00 Sobota, 21 maja

  • Wstęp wolny

  Europejska Noc Muzeow – święto kultury. Otwarte do poźna muzea, galerie, centra kultury, organizują z tej okazji specjalne wydarzenia, zapraszając wszystkich do siebie. To jedyna okazja by, zobaczyć niepokazywane dotąd zbiory, premierowe pokazy, wernisaże, happeningi, niedostępne na co dzień zakamarki, ujawniane tajemnice i sekrety zza kulis muzeow i galerii! Inscenizacje i rekonstrukcje historyczne. Wykłady, warsztaty i spotkania z artystami. Wszystko w otoczeniu nocy, przy niezwykłej grze światła i cienia. Każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy sztuki i historii, rownież Ci najmłodsi.

  Ponad 800 lat temu gdański książę Mściwoj I jego żona Zwinisława sprowadzili na Pomorze siostry norbertanki, ktore w dolinie Raduni przy osadzie Żukowo zbudowały swoj klasztor. Przez stulecia było to centrum życia duchowego, oświatowego, a czasami także gospodarczego tego rejonu Kaszub i nieodległego Gdańska. Poklasztorny Kościoł Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest prawdziwą perłą pomorskiej architektury i nekropolią gdańskich księżniczek. Jeżeli chcecie zachwycić się bogactwem architektury i wyposażenia oraz niepowtarzalną atmosferą przywołującą czasy średniowiecza, gdy przybyły tu norbertanki, to zapraszamy do Żukowa.

  W czasie tej niezwykłej nocy będziecie mieli okazje odkryć zakamarki kościoła, poznać historię żukowskiego zakonu oraz spotkać, jak żywe, postacie z jego dziejow. Posłuchacie chorału gregoriańskiego i muzyki organowej oraz skosztujecie klasztornej strawy i rozsmakujecie się w ziołowych herbatach. Dzieci poznają tutejsze legendy i dowiedzą się, dlaczego żukowskie roże kwitną na niebiesko i czemu bobry przyczyniły się do powstania Żukowa.

  Siostry prowadziły przy klasztorze szkołę dla dziewcząt, w ktorej uczyły haftowania, stąd wielu nazywa Żukowo kolebką kaszubskiego haftu. Odwiedzając izbę, haftu w przykościelnym Muzeum Parafialnym zobaczycie hafciarki przy pracy i sami będziecie mogli poprobować swoich sił w tej dziedzinie. A komu igła i nitka wydają się zbyt skomplikowanymi narzędziami, temu pokażemy, jak inaczej można ozdabiać motywami kaszubskimi przedmioty codziennego użytku.

  Program:
  19-22 o pełnej godzinie zwiedzanie z przewodnikiem historycznego centrum Żukowa na trasie kościoł św. Jana Chrzciciela (miejsce zbiorki), kościoł poklasztorny WNMP wraz z dziedzińcem i cmentarzem przykościelnym, kaplica św. Jana Nepomucena

  – w trakcie zwiedzania mini – koncert chorału gregoriańskiego i muzyki organowej

  – od godz. 19.00 do 23.00 na dziedzińcu możliwość degustacji strawy klasztornej i herbat ziołowych

  – wystawa zdjęć „Żukowo – wczoraj i dziś”
  – możliwość zwiedzania Muzeum Parafialnego z izbą haftu kaszubskiego
  – warsztaty haftu oraz zdobienia przedmiotow codziennego użytku motywami kaszubskimi techniką malowania na szkle i decoupage

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Chochla, nalewajka czy kelnia? Znasz regionalne nazwy tych przedmiotów?