Wybierz region

Wybierz miasto

  Promocja Książki Krzysztofa Kordy pt. Ks. ppłk Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna

  Biblioteka Publiczna
  Przodkowo, ul. Gdańska/3, +48 58 681 99 97

  17:00 Środa, 14 grudnia

  • Wstęp wolny

  Biblioteka Publiczna Gminy Przodkowo, Parafia pw. św. Andrzeja w Przodkowie, Instytut Kaszubski Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
  serdecznie zapraszają na spotkanie z dr Krzysztofem Kordą, autorem ksiązki pt. „Ks. ppłk Jozef Wrycza (1984-1961). Biografia historyczna”.

  O książce Ks. ppłk Jozef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna:

  Jest to pierwsza naukowa biografia poświęcona jednemu z najważniejszych Pomorzan. Jozef Wrycza ksiądz, wojak, narodowiec, uczestnik życia politycznego II Rzeczypospolitej przetrwał w pamięci wspołczesnych jako człowiek zaangażowany w walkę o niepodległość Ojczyzny, gotowy złożyć za jej sprawę najwyższą ofiarę. Rownocześnie ta niezwykle barwna postać budzi wiele skrajnych emocji i ocen, co zainspirowało Autora do napisania biografii.

  Praca dr. Kordy omawia postać księdza-wojaka z możliwie szerokiej perspektywy. Prezentuje go jako kapłana, ale także działacza społecznego, żołnierza oraz polityka związanego z Narodową Demokracją. Ukazuje sylwetkę księdza zaangażowanego w ruch młodokaszubski, „powstańca” w Chełmży, żołnierza generała Jozefa Hallera przyłączającego Pomorze do Polski. Książka prezentuje losy Wryczy przywodcy powstańcow i wojakow w okresie międzywojennym, polityka endecji prześladowanego przez sanację, bohatera „Gryfa Pomorskiego”, ściganego w okresie drugiej wojny światowej przez Niemcow, a po wojnie przez komunistow.

  Prezentowana praca to owoc rozprawy doktorskiej Krzysztofa Kordy obronionej na Uniwersytecie Gdańskim. Praca została przygotowana pod kierunkiem prof. dr. hab. Jozefa Borzyszkowskiego, uzupełniona o uwagi recenzentow (prof. dr. hab. Mieczysława Wojciechowskiego i prof. dr. hab. Mariana Mroczko), bogato ilustrowana (ponad 100 zdjęć, w większości z rodzinnego albumu Wryczow), napisana przystępnym językiem, stanowi doskonałą lekturę dla wszystkich, ktorym bliskie są dzieje kaszubsko-pomorskie i wybitnych postaci Pomorza.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Chochla, nalewajka czy kelnia? Znasz regionalne nazwy tych przedmiotów?