Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszubski folklor i współczesna muzyka splecione w pięknej kantacie - w Chmielnie mogliśmy wysłuchać „Remusowej miłości”

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
od 16 lat
Scena chmieleńskiego Domu Kultury na niespełna dwie godziny zmieniła się niemalże w salę operową. W ostatnią niedzielę października po raz pierwszy zaprezentowano tu kantatę „Remùsowô miłota”. To już drugi stworzony tu występ muzyczny, bazujący na powieści „Życie i przygody Remusa” A. Majkowskiego.

W niedzielę 29 października na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie odbyła się prapremiera kantaty kaszubsko-polskiej „Remùsowô miłota” („Remusowa miłość”). Występ ten bazuje na powieści Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa” i jest specyficznym połączeniem śpiewu oraz narracji (w dużej mierze w języku kaszubskim) ze współczesną muzyką poważną. To nietypowe połączenie jednak po raz kolejny zaowocowało wspaniałym spektaklem.

Artyści z całego kraju... i nie tylko

„Po raz kolejny”, ponieważ to już druga tego typu adaptacja słynnej epopei kaszubskiej, jaką przygotował Dom Kultury w Chmielnie. W listopadzie 2022 r. zaprezentowano tu „Zamek we mgle”. Po bardzo ciepłym przyjęciu występu postanowiono pójść za ciosem, czego efekty mogliśmy zobaczyć (a dokładniej - usłyszeć) w ostatnią niedzielę października.

Względem ubiegłorocznego spektaklu obsada pozostała prawie niezmieniona. Przede wszystkim na Kaszuby powrócili soliści Ewa Zauner (mezzosopran) z Drezna i Damian Wilma (baryton) z Opery Nova w Bydgoszczy. Wspierani byli przez Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie” oraz orkiestrę kameralną Evviva l’arte pod dyrekcją Antoniny Poli Banaś-Nitkowskiej. W rolach narratorów zaś wystąpili Łucja Kitowska i Tadeusz Makowski.

Artyści idealnie połączyli zawarte w śpiewie i narracji elementy kaszubskiego folkloru z melodią niemalże wyciągniętą z wysokobudżetowych produkcji filmowych. Tłumy zebrane na sali w ciszy wsłuchiwały się w kantatę aż do jej ostatniego dźwięku. Narastające w końcowych taktach napięcie spowodowało, że gdy muzycy w spokoju wstawali już ze swych miejsc, by się ukłonić, publiczność odpowiedziała gromkimi brawami.

Występujący oraz twórcy kantaty mogli dodatkowo liczyć na podziękowania ze strony samorządu. Gratulacje oraz kwiaty złożył im Stanisław Klimowicz, przewodniczący Rady Gminy Chmielno. Radny wsłuchiwał się także w ubiegłoroczny „Zamek we mgle” i wciąż jest pod wrażeniem obu spektakli.

- Myślę, że te oba koncerty są na bardzo wysokim, jednakowym poziomie. Wrażenie jest niesamowite - mówi Stanisław Klimowicz.

ZOBACZ TEŻ:Chór Cartusia świętuje 30 lat działalności - za nami jubileuszowy koncert

Będzie wystawiany w innych miejscach w kraju?

Podobnie też, jak w przypadku „Zamku we mgle”, zapis nutowy oraz nagrania z kantaty „Remusowa miłość” będą przekazane do użytku publicznego - aby można było wystawiać ją w całej Polsce.

- Partytura będzie przekazana do Biblioteki Narodowej, tak jak miało to miejsce w przypadku śpiewogry. Też będzie zapis prapremiery, który będzie można potem odtworzyć, obejrzeć - opowiada Edyta Klasa, dyrektor GOKSiR w Chmielnie.

Muzykę do kantaty napisał Mateusz Ryczek, teksty wierzy przygotowała zaś Hanna Makurat-Snuzik. Za scenariusz i opracowanie odpowiadał Jarosław Banaś. Produkcja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje 2023.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zukowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto