Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Kaszubskie przybliża swoje eksponaty w krótkich filmikach

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Facebook/Kartuzy Stolica Kaszub
Różne instytucje na różne sposoby radzą sobie w dobie epidemii koronawirusa. Starając się dotrzeć do ludzi pomimo izolacji niektóre placówki np. przenoszą swoją działalność do Internetu. Podobne rozwiązanie w ostatnich dniach przyjęło Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, przygotowując serię krótkich filmików, przybliżających wybrane eksponaty.

Od piątku 24 kwietnia na facebookowym profilu gminy Kartuzy ukazują się krótkie filmy, prezentujące wybrane eksponaty ze zbiorów Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Ze strony instytucji jest to swego rodzaju reakcja na aktualne warunki - próba dotarcia do mieszkańców pomimo obostrzeń, związanych z epidemią koronawirusa.

- Czas spędzony w domu może być też czasem ciekawej aktywności kulturalnej, o co chcielibyśmy także zadbać, nie zapominając o swoich odbiorcach i proponując różne inicjatywy w wersji on-line - opowiada Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego. - Zamieściliśmy na naszej stronie internetowej np. linki do obejrzenia zrealizowanych przez nas filmów jak „Pamiętnik Kaszubskiego Fausta” czy „Scynanié kani”.

Sama idea prezentowania eksponatów w Internecie nie jest niczym nowym, jeśli chodzi o kartuskie muzeum. Do tej pory placówka zamieszczała już na swojej stronie i na Facebooku opisy z fotografiami. Chęć realizacji czegoś podobnego w formie multimedialnej przyszła natomiast z zewnątrz.

- Pomysł zrodził się w Wydziale Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miejskiego w Kartuzach. Pan Dariusz Las wraz z Panem Piotrem Smolińskim zaproponowali zrealizowanie kilku filmików na temat zbiorów muzeum - mówi Barbara Kąkol.

Do tej pory powstały już cztery „odcinki”, w planach jest jeszcze zrealizowanie przynajmniej ośmiu. Wszystkie filmy będą regularnie publikowane na oficjalnym profilu gminy Kartuzy na Facebooku (Kartuzy Stolica Kaszub) oraz na profilu Muzeum Kaszubskiego.

Praca w izolacji

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach w swoich zbiorach posiada około 4 tys. muzealiów, 500 okazów poza inwentarzowych, a także kilkanaście tysięcy zabytków archeologicznych.

- Należy pamiętać, że niektóre artefakty się powtarzają, jak np. eksponaty związane z uprawą i obróbką lnu. Mamy także kilka podobnego typu kołowrotków, czy kilka tych samych wazonów z kolekcji ceramiki neclowskiej - mówi dyrektor muzeum.

Podobnie jak właściwie w każdym przypadku epidemia koronawirusa znacząco wpłynęła na charakter funkcjonowania tej instytucji. Aktualnie prace skupiają się tu na opracowywaniu zbiorów, katalogowaniu i opisywaniu eksponatów. Prowadzone są też prace remontowe.

- Jest to dobry czas, gdyż nie przeszkadzamy gościom w zwiedzaniu - komentuje Barbara Kąkol. - Przeprowadzamy także rekonesans zbiorów piśmiennych, dotyczących bajek kartuskich, do których przymierzamy się planując wydać audiobooka. Udało się nam też szybciej wydać czwarty numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych, które chcielibyśmy promować, ale jeszcze nie wiemy w jaki sposób.

Muzeum uzyskało również środki finansowe z programu dotacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na stworzenie multimedialnej wystawy, stąd wiele czasu jest poświęcane teraz na ten projekt.

Co z wydarzeniami?

Jak dodaje dyrektor Muzeum Kaszubskiego gdyby nie pandemia placówka obsługiwałaby kilkadziesiąt wycieczek w okresie marzec-maj, prowadziłaby też zajęcia edukacyjne i różnego rodzaju warsztaty. Samych odwiedzających zaś w okresie wiosennym standardowo było około 4 tys., 3,5 tys. w lipcu i sierpniu.

- W tym roku w samym marcu kilkanaście grup odwołało swoją wizytę. Wszystkie wizyty majowe odwołali także goście z zawijających do Gdyni statków, którzy potem autokarami przyjeżdżali na Kaszuby - opowiada dyrektor muzeum. - Najwięcej grup szkolnych zawsze jest w maju i czerwcu, w tym roku tak nie będzie. Lato wiadomo, to głównie rodziny z dziećmi, więc mamy nadzieję, że w tym roku także będą nas odwiedzać, ale należy się liczyć ze spadkiem frekwencyjnym.

Wśród lokalnej (i nie tylko) społeczności Muzeum Kaszubskie znane jest również z licznych wernisaży, wykładów, spotkań, a nawet konkursów. Wszystkie te wydarzenia jednak trzeba było odwołać lub przenieść na inny termin z nadzieją, że wtedy uda się je bezpiecznie zorganizować.

- Na pewno nie będzie Nocy Muzeów. W późniejszym terminie - być może w czerwcu, ale nie jest to pewne - odbędzie się wernisaż malarstwa Wiesława Grzecha „Mistyk na Kaszubach”. Odbędzie się, ale nie wiemy jeszcze kiedy, promocja Historii Kaszubów w dziejach Pomorza - wymienia Barbara Kąkol. - Nie wiem czy uda się zorganizować promocję tomiku Darii Węsierskiej Manufaktura dusz i Sonety kaszubskie czy promocję naszego rocznika, wystawę grafik Aleksego Kow. Dużo przekłada się na jesień, a jak ona będzie wyglądała tego nie wiemy. Bądźmy jednak dobrej myśli i jeszcze będziemy cieszyć się z „żywego” kontaktu z kulturą.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto