Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody „Filmòwi Grif” przyznane - laureatami „Kamerdyner” i „Kaszuba Remus” [ZDJĘCIA, WIDEO]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Dziś dobiega końca jubileuszowy X Festiwal Filmów Kaszubskich. Ostatniego dnia kapituła powołana przez Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie przyznała nagrodę „Filmòwi Grif”. Tym razem jednak tradycyjne wyróżnienie trafiło nie tylko do najlepszego filmu tego roku, ale i nagrodzono dodatkową produkcję z okazji 10-lecia festiwalu.

Ostatni dzień X Festiwalu Filmów Kaszubskich rozpoczął się bardzo nietypowo. Organizator wydarzenia - Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie - został bowiem nominowany do wyzwania #GaszynChallenge. Z tego względu na sam początek członkowie banińskiego ZKP, wraz z chętnymi gośćmi, a nawet przedstawicielami władz gminy Żukowo, wspólnie robili pompki w ramach ogólnopolskiej akcji pomocy dzieciom chorym na rdzeniowy zanik mięśni. Kolejne nominacje dostał sąsiedni oddział w Chwaszczynie, a także zarząd główny ZKP.

Dalej już nastąpiła faktyczna część wieczornego spotkania w Miszewku. Obecni mieli okazję obejrzeć m.in. filmy „Anna – Helskie dzwony” w reżyserii Ewy Pytki oraz „Transcassubia” w reżyserii Piotra Pastalenca. Bez wątpienia jednak wyczekiwanym elementem ostatniego z tegorocznych dni festiwalu było wręczenie nagrody „Filmòwi Grif”.

Choć początkowe plany zorganizowania w tym roku podniosłego festiwalu pokrzyżowała pandemia koronawirusa, organizatorzy tak czy inaczej postanowili w jakiś sposób upamiętnić 10. odsłonę tego szczególnego wydarzenia. W efekcie tradycyjna nagroda, dotąd przyznawana tylko jednemu najlepszemu filmowi minionego roku, trafiła do dwóch produkcji.

Wyróżniony za dokonanie dekady

Decyzją kapituły, w składzie: Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” (przewodniczący), Jerzy Stachurski, poeta i kompozytor, Kazimierz Klawiter, działacz kaszubski oraz dr Eugeniusz Pryczkowski, autor filmów dokumentalnych; „Filmòwégò Grifa” za rok 2020 otrzymał „Kaszuba Remus”, zrealizowany przez Ewelinę Karczewską-Luhm i Piotra Zatonia z Fundacji „Aby chciało się chcieć”. Z kolei nagrodą wręczaną za 10 lat Festiwalu Filmów Kaszubskich wyróżniono film „Kamerdyner” (2018) w reżyserii Filipa Bajona, scenariusz: Mirosław Piepka, Michał Pruski, Marek Klat.

- „Kamerdyner” to piękna rzecz. Film, który przywraca godność Kaszubom. Film, który ukazuje Kaszubów o powrót Pomorza do Macierzy. Wreszcie film, który jest wielką nobilitacją języka kaszubskiego - mówił redaktor Mariusz Szmidka.

Nagrodę dla „Kamerdynera” odebrał scenarzysta Mirosław Piepka.

- Przed przyjazdem tu dzisiaj sprawdziłem (...) ile „Kamerdyner” ma nagród znaczących w Polsce i na świecie. Do dnia dzisiejszego miał 39. Ta jest czterdziestą i dla mnie jest najważniejsza - podkreślał.

Mirosław Piepka wspomniał też, że „Kamerdyner” właściwie się nie skończył. Do końca grudnia powinien w pełni zostać zmontowany serial, składający się z pięciu odcinków po 42 minuty. Będzie zawierał też godzinę dodatkowych materiałów, które nie znalazły się w filmie.

- Może to źle brzmi, ale dla mnie to serial właśnie będzie tym prawdziwym „Kamerdynerem”, gdzie możemy w pełnej krasie ten temat ukazać - dodał scenarzysta zwycięskiej produkcji.

Z kolei laureaci nagrody za ten rok - Ewelina Karczewska-Luhm i Piotr Zatoń - podkreślali, jak bardzo ich osiągnięcie jest efektem pracy wielu osób.

- Myślę, że wśród nas powinno być wielu ludzi, którzy tworzyli ten film przez długi czas, a jedną z takich wyjątkowych osób jest Iwona Klinger, którą serdecznie pozdrawiamy - zaznaczała Ewelina Karczewska-Luhm. - Przesłanie „Kaszuby Remusa” jest najważniejsze tutaj dla nas, żeby nie bać się wyzwań, aby strach nami nie rządził. Żeby podejmować się zadań, mimo, że czasami są trudne i żeby czuć głęboko w sercu, że warto.

Piotr Zatoń natomiast zwrócił uwagę, że Festiwal Filmów Kaszubskich to swego rodzaju kamienie milowe dla produkcji Fundacji „Aby chciało się chcieć”. To tutaj zaprezentował pierwszy film i co roku uczestniczy w wydarzeniu. Zastanawiał się też, co jeszcze więcej mogą osiągnąć, gdy już zdobyli Filmowego Gryfa, ale zapewnił też, że w przyszłym roku nie zabraknie kolejnego filmu z ich strony.

Po słowach zwycięzców, a także członków kapituły głos zabrał jeszcze Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo. Dziękując i gratulując twórcom szef żukowskiego samorządu nawiązał do swoich wcześniejszych słów, a także wypowiedzi Jana Pawła II (przywołanego wcześniej też przez redaktora Szmidkę) o zaletach różnorodności w społeczeństwie.

- Dobrze, że nie jesteśmy tacy sami. Dobrze, że są tacy, którzy mają swoje talenty, a jeszcze lepiej, że te talenty potrafią szlifować i nimi dzielić się z nami - mówił burmistrz Kankowski. - Jak to jest piękne, że się różnimy. A jeżeli w tej różnorodności te talenty się pokazują, to myślę, że Polska powinna być dumna z tego, że ma Kaszubów, Ślązaków i wszystkich innych, którzy mają właśnie swoje talenty.

Kaszubskie Karaoke rozstrzygnięte

Ostatni dzień Festiwalu Filmów Kaszubskich był też okazją do wręczenia nagród zwycięzcom III Konkursu Kaszëbsczé Karaoke „Chwat do piesni”. Do konkursu wpłynęło łącznie 12 prac, w tym jedna autorstwa Elżbiety Pryczkowskiej, prezes oddziału ZKP w Baninie, która została uznana za pozaregulaminową.

Prace oceniało jury w składzie Mirosław Piepka (przewodniczący), Jerzy Stachurski, Gracjan Fopke oraz Eugeniusz Pryczkowski. Po obejrzeniu i analizie jurorzy przyznali ex aequo dwa pierwsze miejsca dla Dawida Machalewskiego z Banina oraz Julii Parczewskiej z Parchowa.

Wyniki III Konkursu Kaszëbsczé Karaoke

I miejsce:
- Dawid Machalewski, Banino - za teledysk z utworem „Wiedno Kaszëbë”
- Julia Parczewska, Parchowo - za teledysk z utworem „Latowisko”

II miejsce:
- Marta Muszyńska, Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach - za teledysk z utworem „Wiedno Kaszëbë”
- Maciej Czesnel, Laura Hejmowska i Klara Piekarska, Kowale - za teledysk z utworem „Kwiôtczi”

III miejsce:
- Patrycja Andryskowska, Donimierz - za teledysk z utworem „Miłi mój”
- Hanna Samulewicz, tuchom - za teledysk z utworem „Tuńce”

Wyróżnienia: Kaja Michalska (Dąbrowa), Olga Siuta, Angelika Labudda i Oliwia Hinz (Wierzchucino), Martyna Skorowska (Warzno), Milan Gan (Tuchom), Aleksandra Czerwionka (Nadole)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zukowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto