Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy wchodzą w życie. Teraz za jazdę po alkoholu karą będzie konfiskata samochodu. Przepis będzie obowiązywać od 14 marca

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Nowe przepisy wchodzą w życie. Teraz za jazdę po alkoholu karą będzie konfiskata samochodu. Przepis będzie obowiązywać od 14 marca
Nowe przepisy wchodzą w życie. Teraz za jazdę po alkoholu karą będzie konfiskata samochodu. Przepis będzie obowiązywać od 14 marca Pawel Skraba / Gazeta Pomorska / Archiwum Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Kierowcy na podwójnym gazie są zmorą wszystkich uczestników ruchu drogowego i przede wszystkim stanowią ogromne zagrożenie. Mimo ciągłych apeli oraz zaostrzania kar, na drogach i tak wciąż możemy spotkać pijanych kierowców. Od 14 marca w życie mają wejść nowe przepisy, według których za jazdę po alkoholu karą będzie konfiskata samochodu.

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu

14 marca 2024 roku wchodzą w życie przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów kierowcom mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Samochód straci też kierowca, który np. spowodował wypadek drogowy i uciekł z miejsca zdarzenia. Jak informuje policja, konfiskata jest obowiązkowa. Warto pamiętać, że przepadek pojazdu dotyczy tylko pojazdów mechanicznych, zatem pijany rowerzysta roweru nie straci.

- Zmiana w Kodeksie Karnym, która wprowadza surowsze konsekwencje jest odpowiedzią na zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i rosnącą liczbę wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących, ale też ma na celu działanie prewencyjne - czytamy w komunikacie Policji.

Kogo dotyczą nowe przepisy?

W przypadku:

  • prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości (od 1,5 promila)

  • prowadzenia pojazdu, gdy wcześniej było się skazanym za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (od 1,5 promila)

  • prowadzenia pojazdu, gdy wcześniej spowodowało się wypadek w stanie nietrzeźwości (od 1,5 promila)

  • prowadzenia pojazdu, gdy wcześniej spowodowało się katastrofę w stanie nietrzeźwości (od 1,5 promila)

  • prowadzenia pojazdu, gdy wcześniej spowodowało się zagrożenie katastrofą w stanie nietrzeźwości (od 1,5 promila)

  • prowadzenia pojazdu, gdy ma się orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (od 1,5 promila)

Sędzia musi orzec przepadek auta. Jeśli kierowca nie był jedynym właścicielem, sąd orzeknie przepadek równowartości samochodu. Przepadek równowartości sąd orzeknie też, jeśli samochód został zniszczony. Jeśli kierowca nie jest właścicielem auta i wykonywał nim „czynności służbowe polegające na kierowaniu samochodem”, sąd orzeka nawiązkę na Fundusz Sprawiedliwości w minimalnej kwocie 5 tys. złotych (do 100 tys. złotych). Jeśli sędzia uznaje, że zachodzi „wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami” może nie orzekać wyjątkowo konfiskaty pojazdu.

Czytaj też: Nietrzeźwi kierujący w powiecie kwidzyńskim. Nietrzeźwi rowerzyści i nietrzeźwi kierujący wpadli podczas kontroli drogowych

Natomiast w przypadku:

  • spowodowania wypadku drogowego (0,5 – 1 promila, powyżej 1 promila, 1,5 promila i więcej)
  • spowodowania katastrofy w ruchu lądowym (0,5 – 1 promila, powyżej 1 promila, 1,5 promila i więcej)
  • spowodowania zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym (0,5 – 1 promila, powyżej 1 promila, 1,5 promila i więcej)

Sędzia musi orzec przepadek auta. Jeśli kierowca nie był jedynym właścicielem, sąd orzeknie przepadek równowartości samochodu. Przepadek równowartości sąd orzeknie też, jeśli samochód został zniszczony. Jeśli kierowca nie jest właścicielem auta i wykonywał nim „czynności służbowe polegające na kierowaniu samochodem”, sąd orzeka nawiązkę na Fundusz Sprawiedliwości w minimalnej kwocie 5 tys. złotych (do 100 tys. złotych).

Narkotyki zawsze rozpatrywane indywidualnie

Konfiskata pojazdów obejmie także kierowców prowadzących pod wpływem substancji odurzających. W polskim prawie nie określono, ile trzeba mieć w sobie tych substancji, by uznać, że popełnia się przestępstwo – więc za każdym razem będzie o tym decydował biegły powołany przez sąd.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zukowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto