Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody XVI Światowego Dnia Sybiraka w Szymbarku [ZDJĘCIA]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
We wtorek 17 września, w rocznicę wejścia wojsk ZSRR na tereny Polski, co roku obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. Po raz szesnasty już najpierw w Gdańsku, a następnie w Szymbarku spotkali się sybiracy wraz z bliskimi, członkowie Rodziny Katyńskiej, kombatanci, a także wszyscy ci, którzy pragną zachować pamięć o tzw. Golgocie Wschodu.

Uroczystości XVI Światowego Dnia Sybiraka rozpoczęły się jeszcze w Gdańsku, wspólnym spotkaniem pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim. Stamtąd obecni ruszyli autokarami i samochodami do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie przyszedł czas na główne wydarzenia.

Obchody otworzył Apel Poległych oraz odegranie Mazurka Dąbrowskiego i Marszu Sybiraków przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Dalej odbyła się uroczysta msza święta, którą poprowadził ks. abp Jan Paweł Lenga.

- Jesteśmy kolejny raz zebrani w tym miejscu, ażeby oddać hołd tym pomordowanym Polakom, którzy przecież nie byli gorsi od nas, ale los spotkał ich taki, a nie inny. Kiedyś rozważał tę sprawę św. Jan Paweł II, myśląc nad panowaniem faszyzmu i komunizmu - mówił w homilii ks. arcybiskup. - Nie da się ludzkim sposobem zrozumieć tych spraw, bo zamiar u pana Boga jest zupełnie inny. On umie nawet ze złych rzeczy wyciągać dobre rzeczy (…). Bóg jest absolutnie miłujący każdego z nas i z miłości nas stworzył. On walczy o nasze zbawienie. Jako najlepszy ojciec nie chce, aby ktoś z nas zginął, ale otrzymał życie wieczne.

Odznaczenia i nagrody

Po mszy świętej, ze względu na wyjątkowo niesprzyjającą pogodę, dalsza część obchodów odbyła się już na sali Hotelu Szymbark. Na miejscu przybyłych powitał jeszcze raz Marsz Sybiraków, tym razem w wykonaniu Cappelli Gedanensis. Zespół wykonywał też znane utwory polskie po wręczeniu każdej z nagród.
A było kogo nagradzać. Decyzją Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz na wniosek Zarządu Głównego Związku Sybiraków przyznano medale „Pro Patria” sześciu osobom, jako uznanie ich szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o polskiej walce o niepodległość. Odznaczenia otrzymali Zofia Kłoczko, Tadeusz Lech Kreps, Andrzej Matyjaszczyk, Cecylia Riedl, Irena Witort oraz Mirosław Jan Ziedler. Medale w imieniu szefa urzędu wręczała Monika Kalinowska.

Tradycyjnie też w ramach uroczystości przyznano „Bursztynowe Drzewo” - nagrodę wręczaną za działania na rzecz rozwijania miłości młodzieży do samej Polski oraz jej historii, przede wszystkim tej związanej z losami Polaków zesłanych na Syberię. Dyplom oraz statuetkę otrzymała Zofia Iwańska.

Przed wręczeniem tej nagrody głos zabrała jeszcze Lidia Czapiewska, właściciel szymbarskiego CEPR-u.

- Chciałam Wam powiedzieć, że to dla Was, drodzy sybiracy, jest to spotkanie. Staram się, żeby było za każdym razem inne - mówiła Lidia Czapiewska. - Dziękuję bardzo za to znalezienie siły, żeby dzisiaj tu z nami przyjechać, posłuchać koncertu. Dziękuję za wszystko.

Gospodarz zjazdu nie omieszkała też zapewnić zebranych na sali, że nie zaprzestanie tak po prostu organizowania tych obchodów.

- Dopóki będę miała siły, będę to organizować - stwierdziła krótko.

Nie powinno zatem dziwić, że sami sybiracy postanowili uhonorować Lidię Czapiewską nagrodą, wręczoną w imieniu Związku Sybiraków. Uznana została też m. in. Cappella Gedanensis, której dyrektor Marek Więcławek również zapewnił, że muzycy będą grać na każdym następnym zjeździe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kartuzy.naszemiasto.pl Nasze Miasto