Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PZW „Gryf” Żukowo obchodzi 60 lat - koło otrzymało swój sztandar

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
60 lat temu gdański okręg Polskiego Związku Wędkarskiego wyraził zgodę na utworzenie koła „Gryf” w Żukowie. Grupa 44 wędkarzy w ciągu tych kilkudziesięciu lat rozrosła się do liczącej już prawie 500 osób społeczności. Dziś, w Centrum Kultury Spichlerz, przy okazji tego niezwykłego jubileuszu, koło otrzymało też swój sztandar.

Na sobotnią uroczystość przybyli nie tylko członkowie i przyjaciele kola PZW 82 „Gryf” Żukowo, ale i m.in. przedstawiciele żukowskiego samorządu w osobie burmistrza Wojciecha Kankowskiego oraz przewodniczącego rady Witolda Szmidtke. Władze powiatu kartuskiego reprezentował z kolei przewodniczący Mieczysław Woźniak. Nie zabrakło i Aleksandry Rogalewskiej-Kani, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Żukowie, który to właściwie od samego początku istnienia ściśle współpracuje z żukowskimi wędkarzami.

Wszyscy oni pragnęli podziękować członkom koła „Gryf” za ich wytrwałą pracę. I nie chodzi tu tylko o pracę na rzecz rozwoju tego hobby i budowania społeczności jego pasjonatów, ale też o wytrwałe działania dla dobra środowiska.

- Wędkarstwo. Wydawałoby się, że to niepotrzebne. Zajęcie tylko dla kogoś, kto ma zbyt dużo czasu. Ale ja myślę, że to przede wszystkim jest hobby i umiłowanie natury, przyrody - mówił burmistrz Wojciech Kankowski. - Każda działalność, która buduje jakąś wspólnotę, jest nieoceniona. Bo tylko i wyłącznie budując relacje między ludźmi powstaje coś pozytywnego.

Szef żukowskiego samorządu, wraz z przewodniczącym Witoldem Szmidtke, wręczył prezesowi koła Rafałowi Dzierzgowskiemu tablicę z listem gratulacyjnym. Podobne „upominki” na ten szczególny jubileusz podarowali też m.in. Mieczysław Woźniak, Aleksandra Rogalewska-Kania, czy Stefan Makurat, prezes koła PZW Kartuzy, i Piotr Malek, prezes koła PZW „Costerina” Kościerzyna, odpowiednio reprezentujący zarząd główny Polskiego Związku Wędkarskiego i zarząd okręgu Gdańsk.

Koło ma swój sztandar

Niewątpliwie najbardziej uroczystym elementem sobotniego wydarzenia było przekazanie „Gryfowi” sztandaru. Fundatorzy symbolicznie wbili gwoździe na tarczkach ze swymi imionami, które to zdobią sam drzewiec. Po spotkaniu w Spichlerzu sztandar został jeszcze poświęcony podczas mszy w pobliskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie.

Jubileusz wykorzystano również, aby wręczyć odznaczenia i wyróżnienia, zarówno koła, jak i okręgu w Gdańsku. Na koniec zaś za obecność i miłe słowa podziękował wszystkim prezes Rafał Dzierzgowski.

- Jest to dla nas - żukowskiej, wędkarskiej społeczności - bardzo ważny dzień - podsumowywał krótko, zapraszając tym samym na dalsze części obchodów 60-lecia koła.

Od grupy zapaleńców do aktywnej społeczności

Pomysł utworzenia koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Żukowie wyszedł 15 kwietnia 1960 roku od 44 członków koła kartuskiego, zamieszkujących w rejonach gminy Żukowo. Dwa lata później, 22 maja, gdański okręg PZW wyraził na to zgodę i zatwierdził pierwszy skład zarządu koła. Znaleźli się w nim: Marian Tomko (prezes), Leon Mrozewski (wiceprezes), Wacław Szczęsny (sekretarz), Jan Uzarek (skarbnik), Czesław Kaczmarczyk (gospodarz), Jan Zieliński (komendant Społecznej Straży Rybackiej) oraz Franciszek Serkowski, Paweł Glinka, Paweł Kranczkowski, Józef Hejowski i Stanisław Wicki.

Wśród członków założycieli byli też znani mieszkańcy Żukowa, np. Antoni Grzędzicki, wieloletni pedagog i dyrektor szkół, oraz Efrem Treder, organista w kościele WNMP w Żukowie i dyrygent Chóru Harmonia. Prezesami koła w kolejnych latach byli: Franciszek Kański, Franciszek Kreft, Józef Paulus, a od 2017 r. funkcję tę pełni Rafał Dzierzgowski.

„Gryf” szybko się rozwinął (notabene nazwa ta została przyjęta dopiero w styczniu 1998 r.). Zaczynając od 44 członków w 1962 r. w 2005 liczba ta wzrosła do 120. To jednak nic w porównaniu do kolejnych 16 lat. Według danych na rok 2021 koło PZW 82 „Gryf” Żukowo liczy już 498 członków, w tym 32 juniorów, 5 seniorek i 14 strażników SSR.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PZW „Gryf” Żukowo obchodzi 60 lat - koło otrzymało swój sztandar - Żukowo Nasze Miasto

Wróć na zukowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto