Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spektakl „Ślady” w Żukowie - śpiewem i poezją opowiedzieli historie Sybiraków

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
od 16 lat
Z nadzieją na pokój i godne życie witali armię „wyzwolicieli sowieckich”. Zamiast tego spotkała ich zsyłka na Sybir... Historie tych ludzi przytacza spektakl „Ślady”, zaprezentowany w niedzielny wieczór w żukowskim Centrum Kultury Spichlerz. Widowisko premierę miało już 17 września w Gdańsku, ale to Żukowo, a dokładniej opowieści tutejszego burmistrza, stały się inspiracją dla twórców.

W niedzielny wieczór w Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie zaprezentowano widowisko „Ślady”. Jest to wyjątkowy spektakl, inspirowany wspomnieniami osób - mieszkańców także regionu Pomorza, Kaszub - zesłanych na Sybir.

Na przedstawienie składają się odczytywane listy, fragmenty pamiętników Sybiraków, przeplatane pieśniami, także kaszubskimi. Wiele ze wspomnień pochodzi od osób właśnie z regionu Kaszub, z powiatu kartuskiego. Twórcy bazowali tu na zbiorach „Kolce syberyjskiej róży” S. Jankego i E. Szczesiaka, „Sybir, na zawsze w pamięci” Z. Bladowskiej czy na „Wspomnieniach kaszubskich Sybiraków” E. Pryczkowskiego.

Nie brakuje też poezji, w tym wierszy Piotra Kotowa - Rosjanina, który na Syberii spędził kilkanaście lat.

- One są czyste, pozbawione patosu. Nie ma w nich tego, co współcześni twórcy dają. Mówią o życiu, o śmierci, o cierpieniu, ale też o miłości, co zresztą jest w tym spektaklu - tłumaczy Antoni Filipkowski, reżyser i twórca scenariusza spektaklu.

Akcent kaszubski, żukowski

„Ślady” miały swoją premierę już 17 września w Gdańsku, jednak niedzielny występ w Żukowie był dla artystów szczególnie ważny. To bowiem rozmowy z burmistrzem Wojciechem Kankowskim - opowieści o jego matce i ciotce, zesłanych na Sybir - zainspirowały autora scenariusza.

- Zrozumiałem, że warto zrobić taki spektakl. Przypomnieć losy tych ludzi, którzy cierpieli - w oczekiwaniu na wolność trafili w kazamaty, na Sybir. Nie wszyscy wrócili, wiele osób niestety tam pozostało (...). Dlatego to zrobiliśmy, dlatego po prostu jest ten spektakl - wyjaśnia reżyser.

Szef żukowskiego samorządu był zaś pod wrażeniem spektaklu. Podobnie zresztą jak wielu innych, przybyłych do Spichlerza w niedzielny wieczór.

- Muszę Wam powiedzieć, że... nie wiem, co powiedzieć. Po prostu przekazaliście te emocje, które są na tej naszej kaszubskiej ziemi. Historie, które dotknęły nasze rodziny. Dziękuję wszystkim, którzy o tym przypominają - mówił Wojciech Kankowski.

W widowisku wystąpili: Hanna Miśkiewicz, Violetta Seremak-Jankowska, Antoni Filipkowski, Tomasz Fopke i Jarosław Tyrański, których wspierał Chór „Lutnia” z Luzina (pod dyrekcją Tomasza Fopkego). Za akompaniament odpowiadał Radosław Milewski, zaś konsultantem literackim był prof. Franciszek Apanowicz.

Będzie też wersja śląska

Zaprezentowany w Żukowie, a wcześniej m.in. w Gdańsku spektakl jest pełen nawiązań do Kaszub, a nawet całych fragmentów, śpiewanych i odczytywanych w języku kaszubskim. Twórcy jednak planują też przygotować widowisko dla i o Ślązakach.

- Biorąc pod uwagę, że Kaszubów zesłano ponad 10 tys., a Ślązaków ok. 50 tys. ten spektakl będzie miał swoją wersje śląską - mówi Antoni Filipkowski.

Tę odsłonę „Śladów” najprawdopodobniej zobaczymy we wrześniu 2025 r. Za scenariusz i reżyserię ponownie odpowiadać ma Antoni Filipkowski, ale samo przedstawienie przygotowane zostanie z udziałem śląskich aktorów, częściowo zaprezentowane w gwarze śląskiej i stworzone na podstawie wspomnień Ślązaków.

- Podobnie jak tutaj, tylko po śląsku - krótko podsumowuje reżyser.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spektakl „Ślady” w Żukowie - śpiewem i poezją opowiedzieli historie Sybiraków - Dziennik Bałtycki

Wróć na zukowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto