Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chór Harmonia z Żukowa świętował swoje 100-lecie

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Podziękowania, odznaczenia i, przede wszystkim chyba, ich niezwykły śpiew - chór mieszany Harmonia z Żukowa obchodził dziś swój jubileusz 100 lat istnienia. Co prawda 100-lecie było dokładnie w listopadzie ubiegłego roku, ale pandemia COVID-19 spowodowała opóźnienie świętowania. Nie wpłynęło to jednak znacząco na jego formę - uroczystość w Centrum Kultury Spichlerz zdecydowanie odpowiadała podniosłości tej rocznicy.

Niewiele jest zespołów, które mogą poszczycić się tak długim stażem, jak chór Harmonia z Żukowa. W listopadzie ubiegłego roku grupa obchodziła bowiem 100-lecie nieprzerwanej działalności. Niestety pandemia pokrzyżowała plany i nie udało się owego jubileuszu uczcić w terminie. Sytuacja jednak się uspokoiła na tyle, aby można było bezpiecznie przeprowadzić obchody.

W efekcie w niedzielę 27 czerwca do Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie zjechali nie tylko członkowie chóru, ale i ich rodziny, przyjaciele oraz liczni sympatycy. Nie brakowało też gości specjalnych. Wśród zebranych można było zauważyć m.in. Barbarę Rytwińską, wiceprezes zarządu głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie, Danutę Bałamucką, prezes gdańskiego oddziału PZChiO, a także przedstawicieli władz gminy z burmistrzem Wojciechem Kankowskim na czele oraz dyrektorów szkół czy księży żukowskich parafii.

Koncert wart 100 lat

Występ chóru poprzedziło krótkie podsumowanie jego historii. Głos zabrał też Mariusz Mróz, dyrektor artystyczny PZChiO, a także obecny dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej.

- Chór Harmonia dla mnie osobiście jest niezwykle istotnym zespołem. Poznałem go bodajże w 1992 roku, zupełnie przypadkowo (...). Przejeżdżając przez wtedy jeszcze bardzo małe miasteczko zajechałem do nieznanego mi kościoła WNMP. Tak się złożyło, że była to msza odpustowa i śpiewał tam „jakiś chór” - opowiadał Mariusz Mróz. - Jakie było moje zdziwienie, że dźwięki, które usłyszałem; śpiew, który rozbrzmiewał podczas tej uroczystej liturgii był niezwykle piękny. To było zaskakujące dla mnie, że w takiej mieścince, wydawałoby się małe Żukowo, jest tak doskonały zespół. Oczywiście potem dowiedziałem się i zrozumiałem dlaczego ten zespół jest tak doskonały. To przede wszystkim dlatego, że w tym chórze śpiewają miłośnicy, pasjonaci - ludzie, którzy poświęcają swój czas po to, aby nie tylko przygotowywać śpiewy, towarzyszące liturgii, ale żeby uczestniczyć we wszystkich ważniejszych wydarzeniach w naszym lokalnym środowisku.

Dyrektor artystyczny PZChiO podkreślił też niezwykle istotną rolę samego dyrygenta, którą od 1985 r. w Harmonii pełni Witold Treder, wnuk Józefa Badziąga seniora - założyciela zespołu.

- To dzięki intensywnej, żmudnej, mozolnej pracy dyrygenta tego chóru, ale też i prezesa, ten zespół mógł przez tyle lat w sposób doskonały dawać świadectwo, że muzyka może być piękna. Że ona jest ważna, że jest dla człowieka - że sztuka jest człowiekowi po prostu potrzebna - dodał Mariusz Mróz.

Następnie na scenę wyszli już sami chórzyści. Zachwycili oni widownię zarówno pieśniami kościelnymi, liturgicznymi, jak i bardziej rozrywkowymi utworami, w tym i kaszubskimi. Członkowie zespołu nie tylko pokazali swój talent grupowy, ale i dali pole do popisu solistom.

Fala podziękowań

Jak przystało na tak szczególną rocznicę nie brakowało podziękowań i odznaczeń (o tych drugich więcej na koniec). Za wytrwałą pracę chórzystom dziękowali wspomniani wcześniej goście, a także m.in. zaprzyjaźnione chóry, regionalne zespoły pieśni i tańca oraz członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Specjalny list z podziękowaniami dla chóru wystosował też Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury. Jego słowa odczytał radny kartuski Tyberiusz Kriger. Dodatkowy upominek sprezentował też artystom marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Występująca w jego imieniu radna wojewódzka Danuta Rek wręczyła dyrygentowi chóru Witoldowi Trederowi medal „De nihilo nihil fit”, czyli „Nic nie bierze się z niczego”. Pamiątkowe odznaczenie z tym samym napisem otrzymał też cały chór.

Podziękowań nie szczędzili też gospodarze - burmistrz Kankowski oraz Aleksandra Rogalewska-Kania, dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie. Przedstawiciele władz samorządowych wręczyli chórowi m.in. przepiękny bukiet 100 róż - na 100-lecie zespołu.

- Przez 100 lat chór, jako wyraz tej społeczności, niesie modlitwę, niesie pieśń patriotyczną, ale też niesie radość nam - mieszkańcom Żukowa, gminy, Pomorza i Polski, a nawet dzieli się tą kulturą w Europie (...). Składamy hołd i podziękowania. Jesteśmy dumni z tego, że taki zespół jest w Żukowie - mówił Wojciech Kankowski. - Tak wiele pięknych słów tu dzisiaj padło (...). Trzeba pamiętać o tym, co ludzie robią. Bo to ludzie, ich zdolności, ich zaangażowanie, budują tożsamość naszej gminy. Za to wam naprawdę, serdecznie dziękujemy.

Grają od 1920 roku

Chór mieszany Harmonia z Żukowa powstał w listopadzie 1920 roku i od tego czasu nieprzerwanie funkcjonuje przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jego założycielem był żukowski organista Józef Badziąg. W latach 1922 - 1945 chórem zajmował się jego syn, również Józef.

Po II wojnie światowej funkcje organisty i dyrygenta przejął Efrem Treder, zięć założyciela Harmonii, z kolei od listopada 1985 r. pieczę nad chórem trzyma Witold Treder, wnuk Badziąga seniora, syn Efrema i Leokadii Treder. W tym samym roku funkcję prezesa chóru objął Kazimierz Hirsz.

Siedzibą chóru jest Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Franciszka z Asyżu w Żukowie. Harmonia od 1991 r. należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Zespół wspólnie z innymi chórami uświetnia m.in. uroczystości odpustowe Trójcy Przenajświętszej na Kalwarii Wejherowskiej z udziałem licznych pielgrzymek.

Chórzyści Harmonii na swoim koncie mają liczne wyjazdy zagraniczne, m.in. do Niemiec, Austrii, Węgier, Słowacji czy na Ukrainę. Przytaczaną wielokrotnie doskonałość zaś potwierdzają uzyskane wyróżnienia, takie jak: Wyróżnienie Starosty Powiatu Kartuskiego za promowanie kultury i muzyki chóralnej (2010 r.), Srebrny Medal z okazji 800-lecia Żukowa (2012 r.), Złota Odznaka z brylantem przyznana przez Zarząd Główny PZCHiO w Warszawie (2015 r.) czy Certyfikat Skarbnicy Kultury Narodowej w 100. rocznicę Niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej (2018 r.). I nie jest to wszystko...

Odznaczenia przyznane z okazji 100-lecia chóru

Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Henryk Gleinert

Odznaki honorowe z okazji jubileuszu 100-lecia działalności, przyznane przez Zarząd Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr

Odznaka I stopnia „Brązowa”:

  • Barbara Formela
  • Anna Gros
  • Piotr Kitowski
  • Elżbieta Lellek
  • Teresa Lis
  • Barbara Pioch
  • Wanda Stencel

Odznaka II stopnia „Srebrna”:

  • Aleksandra Jezierska
  • Anna Kozakowska
  • Beata Skindzier
  • Szczepan Ceschica-Wensierski

Odznaka III stopnia „Złota”:

  • Michał Stenzel
  • Krystyna Wreza
  • Izabela Wilczyńska

Odznaki honorowe, przyznane przez Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie

Odznaka IV stopnia „Złota z Wieńcem Laurowym”:

  • Beata Formela
  • Jadwiga Hinc
  • Grażyna Jaworska
  • Maria Jeżewska
  • Urszula Kranczkowska
  • Alwina Langa
  • Mariola Łukaszewicz
  • Jadwiga Marszal
  • Tadeusz Reclaw
  • Andrzej Siebert
  • Krystyna Siebert
  • Elżbieta Stubińska

Odznaka V stopnia „Złota z Brylantem”:

  • Witold Treder
  • Alicja Treder
  • Kazimierz Hirsz
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zukowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto