Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żukowie świętowały hafciarki i hafciarze. Medal "Gloria Artis" dla Marii Płotki

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Podczas II Salonu Haftu Tradycyjnego w Żukowie Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował medalem "Gloria Artis" Marię Płotkę, zasłużoną żukowską hafciarkę.
Podczas II Salonu Haftu Tradycyjnego w Żukowie Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował medalem "Gloria Artis" Marię Płotkę, zasłużoną żukowską hafciarkę. OKiS Żukowo
W sobotę, 5 sierpnia do Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie zjechały hafciarki i hafciarze z całego Pomorza. Z okazji Dnia Hafciarstwa odbył się II Pomorski Salon Haftu Tradycyjnego.

Dyrektorka Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie Aleksandra Rogalewska-Kania w imieniu organizatorów przywitała zebranych. Następnie na scenę zostali poproszeni Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo, którzy otworzyli Pomorski Salon Haftu Tradycyjnego.

"Gloria Artis" dla Marii Płotki

W trakcie uroczystości wyjątkowe wyróżnienie otrzymała Maria Płotka, hafciarka, która na wniosek prezesa Fundacji Skansenu Pszczelarskiego, Piotra Jelińskiego, została uhonorowana Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, osobiście wręczył to prestiżowe odznaczenie pani Marii. Wszyscy zgromadzeni zgodnie docenili jej wkład i pasję w sztukę haftu. Gratulacje złożyli przedstawiciele gminy Żukowo oraz powiatu kartuskiego, z wicestarostą Piotrem Fikusem na czele.

Były też prelekcje na temat kaszubskiego haftu

Podczas Salonu odbyły się także fascynujące prelekcje na temat "Haftów historycznych na Pomorzu z klasztorów, dworów i mieszczańskich domów", prezentowane przez dr Beatę Sztyber z Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz o "Złotnicy kaszubskiej", którą zaprezentowały Danuta Niechwiadowicz i Kamila Soroko.

Otwarcie pokonkursowej wystawy

Po wystąpieniach gości uczestnicy przeszli do Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie, gdzie odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Haftu Kaszubskiego im. Edmunda Szymikowskiego w Lini. Uczestnicy mieli także okazję zanurzyć się w nieistniejącym już klasztorze żukowskich norbertanek, dzięki technologii VR.

Całe wydarzenie okraszone było wspaniałą muzyką na żywo, którą zaprezentował zespół VOLSTAR, a poczęstunek przygotowany przez KGW Niestępowo dopełnił wyjątkowy klimat tego dnia.

Co wiemy o hafcie kaszubskim?

Jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, haft kaszubski charakteryzuje się przewagą motywów roślinnych i kompozycji. Najbardziej popularne z nich to bratki, chabry, dzwonki, koniczynki, margaretki, niezapominajki, słoneczniki i róże. Często spotykanym elementem w kompozycjach haftów kaszubskich jest "drzewo życia", gdzie gałęzie nie krzyżują się, co symbolizuje prostotę i przejrzystość ludzkiego życia.

Niegdyś na terenie Kaszub haftowano w każdym domu. Przekazywanie umiejętności hafciarskich odbywało się naturalnie, z pokolenia na pokolenie. Haft pełnił funkcję dekoracji ubrań, zwłaszcza koszul, fartuchów, chustek, gorsetów i czepców. Wzory były także przenoszone na obrusy, serwety i serwetki.

Obecnie istnieje dziewięć szkół haftu kaszubskiego, a ponadto haft czepcowy. Wszystkie te szkoły charakteryzują się różnorodnością kolorystyki i wzorów. Najstarsza szkoła, wdzydzka, wyróżnia się najbardziej złożoną paletą barw, obejmującą ponad dziesięć kolorów, takie jak odcienie żółci, niebieskiego, pomarańczowego, różowego, czerwonego, bordowego, brązowego i czarnego.

W pozostałych szkołach używa się siedmiu podstawowych kolorów: chabrowego symbolizującego jeziora, niebieskiego oznaczającego niebo, granatowego reprezentującego morze, żółtego symbolizującego słońce, zielonego przedstawiającego lasy kaszubskie, czerwonego jako symbol krwi gotowej do przelania w obronie ojczyzny oraz czarnego, reprezentującego kolor ziemi.

Hafciarstwo kaszubskie to jeden z nowych wpisów na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zukowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto