MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa prac Zofii Formeli, kartuskiej hafciarki i rzeźbiarki. Poszukiwanie informacji o artystce trwało dwa lata

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
W Muzeum Kaszubskim odbędzie się wystawa prac Zofii Formeli, kartuskiej hafciarki i rzeźbiarki.
W Muzeum Kaszubskim odbędzie się wystawa prac Zofii Formeli, kartuskiej hafciarki i rzeźbiarki. Lucyna Puzdrowska
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zaprasza w czwartek, 20 czerwca o godzinie 17 na otwarcie wystawy prac kartuskiej hafciarki i rzeźbiarki Zofii Formeli pt. "Igłą i dłutem".

Jak informuje Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, poszukiwania informacji o Zofii Formeli trwały prawie dwa lata.

Niesamowita historia z zaskakującym finałem

- Rozpoczęliśmy je w 2022 roku, publikując apel z prośbą o wszelkie informacje w mediach społecznościowych - opowiada Barbara Kąkol. - Post zamieszczony na Facebooku, dzięki licznym udostępnieniom, dotarł po kilku miesiącach do wnuczek Zofii - bliźniaczek Agnieszki i Moniki. Pierwsza z nich, Agnieszka Pettke, skontaktowała się z muzeum i umówiła na spotkanie. Przekazała nam zaskakującą wiadomość. Okazało się, że ostatnią, choć niespisaną, wolą jej babci było, aby wszystkie jej hafty i rzeźby przekazano do zbiorów Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

Urodziła się w Kartuzach

Zofia Formela urodziła się 18 maja 1936 roku w Kartuzach w rodzinie Kuchtów. Jej ojcem był Bronisław Kuchta, a matką Waleska zd. Top. W czasie wojny rodzina mieszkała w domu, mieszczącym się przy ulicy Kościerskiej w Kartuzach. Na temat jej losów w tym okresie wiadomo niewiele.

Po zakończeniu wojny Zosia uczęszczała do szkoły podstawowej w Kartuzach. Szesnastoletnia Zofia, 16 lipca 1952 roku, podjęła pracę salowej w Szpitalu Powiatowym w Lęborku. Rok później pracowała już na stanowisku młodszej pielęgniarki w Wydziale Zdrowia w Kartuzach. Po ukończeniu szkoły średniej wykonywała zawód pielęgniarki dyplomowanej.

10 grudnia 1955 roku w Mirachowie wyszła za mąż za Alfonsa Formelę. W rodzinie szybko pojawiło się potomstwo. Po pewnym czasie rodzina Formelów przeprowadziła się z Mirachowa do Sierakowic. Tam Zofia podjęła pracę w Gminnym Ośrodku Zdrowia, a następnie w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach.

Mistrzyni hafciarstwa

W 1968 roku zainteresowała się hafciarstwem, zainspirowana przez Bolesławę Kaniowską, kierowniczkę zespołu hafciarskiego w Sierakowicach.Czas pokazał jednak, że jej talent dostrzegła nie tylko Bolesława Kaniowska, ale i jurorzy konkursu Złota Igła. Ogłosiły go w 1979 roku, popularne w tamtym czasie czasopisma "Nowa wieś" i "Gospodyni". Zofia otrzymała nagrodę specjalną za wierne odtworzenie haftu kaszubskiego, która zdopingowała ją do dalszej pracy twórczej. Wkrótce hafciarstwo tak ją pochłonęło, że stała się jego prawdziwą mistrzynią.

Była również prekursorką haftu figuralnego. Nową techniką figuralną, przez wielu znawców nazywaną malarską, wykonywała obrazy religijne z motywami kwiatowymi w tle. Spod jej rąk wychodziły bardzo bogate i niepowtarzalne kompozycje haftu kaszubskiego. Doceniano je i nagradzano. Jej prace figuralne charakteryzują się starannym wykonaniem i ornamentami ze wzorami kaszubskimi.

Zmarła 4 maja 1991 roku, zbyt wcześnie, bo w wieku 55 lat.

Na wystawę prac Zofii Formeli zapraszają 20 czerwca burmistrz Kartuz i dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zukowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto