Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczcili 80. rocznicę śmierci kpt. Józefa Dambka, założyciela Gryfa Pomorskiego

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tradycyjnie w Gołubiu zorganizowano obchody, upamiętniające kpt. Józefa Dambka, założyciela i przywódcę Gryfa Pomorskiego. W 2024 r. przypada 80. rocznica jego śmierci. Tegoroczne uroczystości jednak były skromniejsze, niż zwykle.

Co roku w pierwszych tygodniach marca na Kaszubach wspominana jest postać kpt. Józefa Dambka - twórcy i przywódcy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Kaszubski” (później przemianowanej na „Gryf Pomorski”). Termin ten wybierany jest na pamiątkę dnia śmierci samego Dambka, zastrzelonego w nocy z 4 na 5 marca pod Sikorzynem nieopodal Gołubia (gm. Stężyca).

Obchody skromniejsze, niż zwykle

W 2024 r. przypada 80. rocznica tego zdarzenia. Uroczystości tym razem zaplanowano na niedzielę 10 marca. Jak zawsze obchody rozpoczęła msza w kościele parafialnym w Gołubiu, skąd zebrani przemaszerowali pod pomnik pamięci Józefa Dambka nad Jez. Dąbrowskim.

Mimo okrągłej rocznicy w tym roku uroczystości były wyjątkowo skromne. Przede wszystkim, z racji 25-lecia wstąpienia Polski do NATO, na wydarzeniu zabrakło Kompanii Honorowej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Wciąż przybyło wielu gości, w tym posłów, przedstawicieli władz powiatu kartuskiego oraz licznych organizacji pozarządowych, skupiających swą działalność na kultywowaniu historii regionu, niemniej tradycyjny przemarsz tym razem odbył się w ciszy, a nie przy dźwiękach podniosłych pieśni patriotycznych.

„Musimy walczyć o piękną Polskę”

Podobnie część nad Jez. Dąbrowskim była krótsza, niż zwykle. Nie zabrakło przy tym okolicznościowych przemówień. Wpierw wszystkich powitał Roman Dambek, organizator wydarzenia, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego i prezes zarządu Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. TOW „Gryf Pomorski”. Słowo do zebranych wygłosiła też m.in. posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Z wystąpień (choć każde było na swój sposób wyjątkowe) płynęło jedno, kluczowe przesłanie - by zawsze pamiętać o tragicznych wydarzeniach naszej przeszłości oraz o bohaterstwie tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

- Miejmy nadzieję, że będziemy godnymi ich naśladowcami. Ale ja nie życzę dzisiaj naszym dzieciom, wnukom, aby z bronią w ręku musiały to tę wolność walczyć. Bowiem my musimy zacząć od siebie - swoim słowem, edukacją, postępowaniem, organizowaniem tego typu uroczystości, pielęgnowaniem pamięci, wznoszeniem pomników musimy walczyć o i budować silną, piękną, patriotyczną Polskę - mówiła Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Po przemówieniach poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem kpt. Józefa Dambka. Nastepnie organizatorzy zaprosili chętnych do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku na partyzancki poczęstunek i biesiadę patriotyczną.

Józef Dambek, urodzony 7 lipca 1903 roku, był polskim działaczem i pedagogiem. W grudniu 1939 roku, wraz z Klemensem Bronkiem, Bronisławem Brunką oraz Józefem Gierszewskim i Janem Gierszewskim utworzył Tajną Organizację Wojskową „Gryf Kaszubski”, w lipcu 1941 roku przekształconą w Tajną Organizację Wojskową „Gryf Pomorski”, której był faktycznym przywódcą. Zginął zastrzelony w zasadzce Gestapo w nocy z 4 na 5 marca 1944 r. pod Sikorzynem. Nie wiadomo, gdzie został pochowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zukowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto